Przejdź do treści

Szkoła podstawowa nr 318 im. J.CH.Andersena

Wydarzenia 2023/2024

Najaktywniejsi czytelnicy w roku szkolnym 2023/2024

W roku szkolnym 2023/2024 najaktywniejszymi czytelnikami zostali:

· w klasach I-III – Antoni Pepłoński z klasy IIb, który przeczytał 79 książek,

· a w klasach IV-VIII – Jakub Bernat z klasy VIb, który przeczytał 126 książek.

18 i 19 czerwca 2024 r. uczniowie otrzymali karty prezentowe do księgarni ufundowane przez Radę Rodziców.

——————————————————————————————————————————————–

Wyniki eliminacji dzielnicowych 47. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”

Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników prozy i poezji. W tym roku odbył się już po raz 47. Eliminacje dzielnicowe, które zorganizował Zespół Kultury dla Dzielnicy Ursynów, odbyły się 12 i 13 marca 2024 r. w Domu Sztuki.

Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów. W gronie najlepszych tegorocznych recytatorów w dzielnicy znalazły się dwie uczennice – Gabriela Wnukowska z kl. IIIc i Natasza Łukomska z kl. VIIIa, które otrzymały wyróżnienia.

——————————————————————————————————————————————–

Pasowanie na czytelnika

28 i 29 lutego odbyło się pasowanie pierwszaków na czytelnika. Najpierw uczniowie z klasy Ia, a dzień później z klasy Ib zostali zapoznani przez nauczyciela bibliotekarza z regulaminem biblioteki, z zasadami wypożyczania książek. Zobaczyli też, jakie książki znajdują się na poszczególnych półkach.

Po rozwiązaniu zagadek odbyło się pasowanie na czytelnika. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą dbać o wypożyczone książki.

Następnie otrzymali kolorowe zakładki. Jednak największą radość sprawiło im wypożyczenie wybranej przez siebie lektury.

——————————————————————————————————————————————–

Święta, święta…

Boże Narodzenie to dla wielu osób radosny czas spotkań z bliskimi. Jest to również czas, w którym pada wiele miłych, ciepłych słów nie tylko przy świątecznym stole. Jest to czas składania sobie krótkich i długich życzeń, które można powiedzieć, przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Dlatego w tym roku przed biblioteką na tablicy oprócz wierszy pojawiły się karty pocztowe z życzeniami.

——————————————————————————————————————————————–

Akcja „Wypożycz sobie prezent”

Od 6 do 8 grudnia 2023 r., tak, jak rok wcześniej, uczniowie mogli wypożyczyć sobie książkę zapakowaną w papier ozdobny. – Akcja „Wypożycz sobie prezent” – ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony czytelników, a wszystkie książki wybrane ze szkolnego księgozbioru zostały wypożyczone.

——————————————————————————————————————————————–

Lekcja biblioteczna i przekazanie książek „Wnuczka antykwariusza”

Pod koniec 2023 r. bibliotekę odwiedziły pierwszaki. Klasa Ia była 29 listopada, a klasa Ib – 1 grudnia. Obydwie klasy wzięły udział w lekcji bibliotecznej – Książka jako źródło wiedzy i inspiracji na przykładzie bajki Ewy Szelburg-Zarembiny „O tym, jak zajączek Szaraczek psa Burka wywiódł w pole”. Uczniowie słuchając utworu czytanego przez nauczyciela bibliotekarza, dowiedzieli się, jak w gwarze myśliwskiej nazywa się części ciała zająca. Następnie każdy z nich zaprojektował zajączka – maskotkę.

Później zostali zapoznani z celami kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Otrzymali Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w Krakowie, składające się z utworu Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz z przewodnika dla rodziców pierwszoklasisty „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”, przeznaczone do czytania w domu.

——————————————————————————————————————————————–

Zakup książek

23 i 27 listopada 2023 r. zostały zakupione do biblioteki nowe książki. Znalazły się wśród nich lektury dla klas I-III, jak np. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej oraz lektura uzupełniająca dla klas VII-VIII – „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya. Zostały również dokupione książki wybrane przez nauczycieli, jak np. „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla i tom 1 „Baśnioboru” Brandona Mulla.

——————————————————————————————————————————————–

Wystawy książek i konkurs na projekt okładki do zbiorku baśni Andersena 

      30 października 2023 r. nasza szkoła obchodziła 40 lat istnienia. Z tej okazji został wcześniej ogłoszony „Szkolny konkurs na projekt okładki do zbiorku baśni Hansa Christiana Andersena”.  Uczniowie wykonali ciekawe prace, a najładniejsze z nich nagrodzono i wyróżniono: 

w kategorii: klasy I-III: 
I miejsce zajęła Liliana Gołaś z kl. IIa, 

II miejsce – Matylda Borzęcka z IIa,  

III miejsce zajął Michał Wojciechowski z kl. IIa. 

Wyróżnienie przyznano Zofii Krawczyk z kl. IIb, 

w kategorii: klasy IV-VIII: 
I miejsce zajęła Lena Przepióra z kl. VIc 

II miejsce zajął Dawid Wojciechowski z kl. IVb, 

III miejsce zajęła Natalia Gotowicka z kl. VIb. 

      Z okazji jubileuszu szkoły zostały również przygotowane dwie wystawy. Na wystawie Najstarsze wydania w naszej bibliotece „Baśni” Hansa Christiana Andersena zostały zaprezentowane utwory duńskiego bajkopisarza, jak np. „Dziecię elfów” (oprac. przez Cecylię Niewiadomską, wydane przez Naszą Księgarnię w 1984 r.) i „Brzydkie Kaczątko” (przeł. przez C. Niewiadomską, wydane przez Wydawnictwo Poznańskie w 1983 r.)  

      Na wystawie „Nasze białe kruki” można było zobaczyć książki mające tyle samo lat, co szkoła, czyli zakupione w pierwszym roku jej istnienia. A były to, np. „Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima i „Puc, Bursztyn i goście” Jana Grabowskiego. 

      Obie wystawy można było oglądać w bibliotece od 27 do 31 października. 

——————————————————————————————————————————————–

Święto bibliotek szkolnych 

      Nie wszyscy wiedzą, że biblioteki mają swoje święto w październiku. W tym roku było ono obchodzone pod hasłem: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Z tej okazji został ogłoszony Szkolny konkurs na zakładkę do książki.  

      Zadaniem jego uczestników było wykonanie dwustronnej zakładki do książki, co sprawiło uczniom wielką radość. Na konkurs przekazano wiele pomysłowych prac, a jury nagrodziło najpiękniejsze z nich. A oto wyniki: 

w kategorii: klas I-III: 
I miejsce ex aequo zajęli – Dynnyk Matviei z kl. Ib, Natalia Rębiewska z kl. Ib, 

II miejsce ex aequo zajęły – Irena Brzozowska z kl. IIIa, Hanna Kowalska z kl. IIIa, 

III miejsce – Weronika Pszczółkowska z kl. IIIa, Zuzanna Buzuk z kl. IIIb, 

w kategorii: klasy IV-VIII: 
I miejsce zajęła – Kalina Kowalczyk z kl. VIIa, 

II miejsce – Weronika Janusz z kl. IVb 

III miejsce ex aequo zajęli – Dawid Wojciechowski z kl. IVb i Natalia Gotowicka z kl. VIb. 

      Wystawę z nagrodzonymi pracami uczniów można było oglądać w bibliotece od 26 października do 13 listopada 2023 r. 

——————————————————————————————————————————————–

Skip to content