Przejdź do treści

Szkoła podstawowa nr 318 im. J.CH.Andersena

Szkoła Podstawowa
z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 w Warszawie
im. J.CH.Andersena

Wydarzenia 2023/2024

Akcja „Wypożycz sobie prezent”

Od 6 do 8 grudnia 2023 r., tak, jak rok wcześniej, uczniowie mogli wypożyczyć sobie książkę zapakowaną w papier ozdobny. – Akcja „Wypożycz sobie prezent” – ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony czytelników, a wszystkie książki wybrane ze szkolnego księgozbioru zostały wypożyczone.

——————————————————————————————————————————————–

Lekcja biblioteczna i przekazanie książek „Wnuczka antykwariusza”

Pod koniec 2023 r. bibliotekę odwiedziły pierwszaki. Klasa Ia była 29 listopada, a klasa Ib – 1 grudnia. Obydwie klasy wzięły udział w lekcji bibliotecznej – Książka jako źródło wiedzy i inspiracji na przykładzie bajki Ewy Szelburg-Zarembiny „O tym, jak zajączek Szaraczek psa Burka wywiódł w pole”. Uczniowie słuchając utworu czytanego przez nauczyciela bibliotekarza, dowiedzieli się, jak w gwarze myśliwskiej nazywa się części ciała zająca. Następnie każdy z nich zaprojektował zajączka – maskotkę.

Później zostali zapoznani z celami kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Otrzymali Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w Krakowie, składające się z utworu Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz z przewodnika dla rodziców pierwszoklasisty „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”, przeznaczone do czytania w domu.

——————————————————————————————————————————————–

Zakup książek

23 i 27 listopada 2023 r. zostały zakupione do biblioteki nowe książki. Znalazły się wśród nich lektury dla klas I-III, jak np. „Asiunia” Joanny Papuzińskiej oraz lektura uzupełniająca dla klas VII-VIII – „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya. Zostały również dokupione książki wybrane przez nauczycieli, jak np. „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla i tom 1 „Baśnioboru” Brandona Mulla.

——————————————————————————————————————————————–

Wystawy książek i konkurs na projekt okładki do zbiorku baśni Andersena 

      30 października 2023 r. nasza szkoła obchodziła 40 lat istnienia. Z tej okazji został wcześniej ogłoszony „Szkolny konkurs na projekt okładki do zbiorku baśni Hansa Christiana Andersena”.  Uczniowie wykonali ciekawe prace, a najładniejsze z nich nagrodzono i wyróżniono: 

w kategorii: klasy I-III: 
I miejsce zajęła Liliana Gołaś z kl. IIa, 

II miejsce – Matylda Borzęcka z IIa,  

III miejsce zajął Michał Wojciechowski z kl. IIa. 

Wyróżnienie przyznano Zofii Krawczyk z kl. IIb, 

w kategorii: klasy IV-VIII: 
I miejsce zajęła Lena Przepióra z kl. VIc 

II miejsce zajął Dawid Wojciechowski z kl. IVb, 

III miejsce zajęła Natalia Gotowicka z kl. VIb. 

      Z okazji jubileuszu szkoły zostały również przygotowane dwie wystawy. Na wystawie Najstarsze wydania w naszej bibliotece „Baśni” Hansa Christiana Andersena zostały zaprezentowane utwory duńskiego bajkopisarza, jak np. „Dziecię elfów” (oprac. przez Cecylię Niewiadomską, wydane przez Naszą Księgarnię w 1984 r.) i „Brzydkie Kaczątko” (przeł. przez C. Niewiadomską, wydane przez Wydawnictwo Poznańskie w 1983 r.)  

      Na wystawie „Nasze białe kruki” można było zobaczyć książki mające tyle samo lat, co szkoła, czyli zakupione w pierwszym roku jej istnienia. A były to, np. „Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima i „Puc, Bursztyn i goście” Jana Grabowskiego. 

      Obie wystawy można było oglądać w bibliotece od 27 do 31 października. 

——————————————————————————————————————————————–

Święto bibliotek szkolnych 

      Nie wszyscy wiedzą, że biblioteki mają swoje święto w październiku. W tym roku było ono obchodzone pod hasłem: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Z tej okazji został ogłoszony Szkolny konkurs na zakładkę do książki.  

      Zadaniem jego uczestników było wykonanie dwustronnej zakładki do książki, co sprawiło uczniom wielką radość. Na konkurs przekazano wiele pomysłowych prac, a jury nagrodziło najpiękniejsze z nich. A oto wyniki: 

w kategorii: klas I-III: 
I miejsce ex aequo zajęli – Dynnyk Matviei z kl. Ib, Natalia Rębiewska z kl. Ib, 

II miejsce ex aequo zajęły – Irena Brzozowska z kl. IIIa, Hanna Kowalska z kl. IIIa, 

III miejsce – Weronika Pszczółkowska z kl. IIIa, Zuzanna Buzuk z kl. IIIb, 

w kategorii: klasy IV-VIII: 
I miejsce zajęła – Kalina Kowalczyk z kl. VIIa, 

II miejsce – Weronika Janusz z kl. IVb 

III miejsce ex aequo zajęli – Dawid Wojciechowski z kl. IVb i Natalia Gotowicka z kl. VIb. 

      Wystawę z nagrodzonymi pracami uczniów można było oglądać w bibliotece od 26 października do 13 listopada 2023 r. 

——————————————————————————————————————————————–

Skip to content