Najaktywniejszy czytelnik w szkole
W czerwcu 2023 r. zostały przyznane nagrody najaktywniejszym czytelnikom. Otrzymali je uczniowie, którzy przeczytali najwięcej książek w roku szkolnym 2022/2023.
Najaktywniejszym czytelnikiem w szkole:
• w klasach I-III – był Jakub Gruda, uczeń z kl. IIb, który przeczytał 89 książek,
• a w klasach IV-VIII – Jakub Bernat z kl. Vb, który przeczytał 122 książki.
——————————————————————————————————————————————–
Akcja biblioteczna „Czytanie dla pokoju”
W 2022 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych był obchodzony pod hasłem: „Czytanie dla pokoju”. Z tej okazji od 18 do 28 października 2022 r. została zorganizowana akcja pod tym samym tytułem, polegająca na czytaniu przez nauczyciela bibliotekarza utworów wybieranych przez uczniów z klas IV-VIII z przygotowanej wcześniej wystawy „Bajki i baśnie naszych sąsiadów”. Największą popularnością cieszyły się baśnie braci Grimm oraz ludowe bajki ukraińskie. Po ich wysłuchaniu chętni uczniowie wykonywali ilustracje. Wystawę z pracami uczniów można było oglądać na tablicy przed biblioteką do 7 listopada.
——————————————————————————————————————————————–
Maraton Głośnego Czytania
23 listopada 2022 r. w bibliotece został zorganizowany Maraton Głośnego Czytania. Jego celem było głośne przeczytanie wybranych utworów literackich w czasie krótszym niż 45 minut. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas IV-VIII, którzy przeczytali m.in.: „Hiszpańską baśń o kwiecie i kruku” Weroniki Madryas, wiersz „Hiszpania” Łukasza Dębskiego i bajkę „Fernando” Munro Leafa. Na zakończenie niektórzy uczestnicy imprezy wzięli udział w ćwiczeniach słownikowych.
——————————————————————————————————————————————–
Akcja „Wypożycz sobie prezent”
W dniach 6-8 grudnia 2022 r. uczniowie mogli wziąć udział w akcji „Wypożycz sobie prezent”. Polegała ona na wypożyczaniu książek zapakowanych w papier ozdobny, wśród których znalazły się różne opowiadania, powieści i reportaże z podróży.
Akcja zakończyła się sukcesem, gdyż w tych dniach bibliotekę odwiedziło więcej uczniów niż zwykle. Niektórzy później wypożyczali sobie książki o podobnej tematyce do tych, które zostały zapakowane.
——————————————————————————————————————————————–
Choinka
Od 9 grudnia 2022 r. do 17 stycznia 2023 r. w bibliotece można było podziwiać nietypową choinkę. Została ona ułożona z książek, aby przypomnieć o tradycji ubierania świątecznego drzewka, a jednocześnie, żeby zaprezentować część księgozbioru. Choinka bardzo podobała się czytelnikom, o czym wielokrotnie mówili, przychodząc do biblioteki.
Natomiast opisy tradycji świątecznych i wybrane wiersze polskich poetów zostały zamieszczone na gazetce ściennej pt. „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, znajdującej się przed biblioteką.
——————————————————————————————————————————————–
Konkurs dla łączników z biblioteką
11 stycznia 2023 r. został zorganizowany Konkurs dla łączników z biblioteką „Dwa łyki matematyki”. Polegał on na oszacowaniu wysokości choinki oraz na podaniu prawidłowej lub przybliżonej liczby ilości książek, z których została ona ułożona.
Zwycięzcami w kategorii pierwszej zostały: Gabriela Kułakowska z kl. IVb i Oliwia Sabała z kl. VIa, które bez stosowania przyborów do mierzenia określiły, że wysokość choinki wynosiła 150 cm.
W kategorii drugiej zwycięzcą został: Jakub Bernat z kl. Vb, który w przybliżeniu oszacował ilość użytych książek do jej ułożenia. W rzeczywistości użyto 306 książek ze szkolnego księgozbioru, co było dla uczniów trudne do policzenia.
——————————————————————————————————————————————–
Wystawa „Koty w literaturze”
Od 30 stycznia do 27 lutego 2023 r. w bibliotece można było oglądać na przygotowanej wystawie „Koty w literaturze” utwory o kotach pisane dla dzieci młodszych oraz prace przestrzenne „Koty”, które zostały wykonane przez nauczyciela bibliotekarza z usuniętych na makulaturę książek. Wyeksponowane książki ze szkolnego księgozbioru oglądały m.in. osoby odwiedzające bibliotekę podczas dnia otwartego dla przedszkolaków i ich rodziców (30.01.2023 r.).
——————————————————————————————————————————————–
Szkolny konkurs czytelniczo-plastyczny na ilustrację do wybranej baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów
Od 28 kwietnia do 06 czerwca 2023 r. chętni czytelnicy mogli wziąć udział w „Szkolnym konkursie czytelniczo-plastycznym na ilustrację do wybranej baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów”. Celem konkursu było: zachęcanie uczniów do czytania książek, popularyzowanie baśni jako jednego z epickich gatunków literackich i poznanie wybranych baśni braci Grimm. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do jednej z podanych baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów: „Stoliczku, nakryj się!”, „Trzy piórka”, „Król Drozdobrody”, „Złota gęś”, „Woda życia”.
W konkursie wzięło udział wielu czytelników, którzy namalowali piękne, kolorowe prace. Jury przyznało:
w kategorii klas I-III:
I miejsce – Zofii Krawczyk z kl. Ib, Hannie Kowalskiej z kl. IIa,
II miejsce – Irenie Brzozowskiej z kl. IIa,
III miejsce – Oliwii Kapuście z kl. Ib,
Wyróżnienie: Alicji Dąbrowskiej z kl. IIb,
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce – Eli Orcie z kl. VIb
II miejsce – Jakubowi Bernatowi z kl. Vb.
Wszystkie prace można było oglądać na tablicy przed biblioteką.
——————————————————————————————————————————————–
46. Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”
26 marca 2023 r. w Domu Sztuki na Ursynowie została zorganizowana przez Zespół Kultury Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy gala podsumowująca tegoroczne eliminacje dzielnicowe 46. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, które odbyły się cztery dni wcześniej.
W konkursie brało udział wielu młodych, utalentowanych recytatorów. Najlepszych wyróżniono i nagrodzono. Wyróżnienia otrzymały m.in.: Irena Brzozowska z kl. IIa i Martyna Miech z kl. VIIIb. W grupie nagrodzonych uczniów znalazła się także uczennica z naszej szkoły – Natasza Łukomska z kl. VIIa, która reprezentowała Dzielnicę podczas eliminacji powiatowych w dniu 15 kwietnia br.