Przejdź do treści

Szkoła podstawowa nr 318 im. J.CH.Andersena

Regulamin biblioteki

Regulamin biblioteki

w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 318

im. Jana Christiana Andersena

w Warszawie

I. Postanowienia wstępne

1.      Biblioteka składa się z: wypożyczalni, czytelni i z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.

Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Ze zgromadzonych zbiorów można korzystać:

·                 wypożyczając je do domu,

·                 czytając je lub przeglądając je na miejscu,

·                 wypożyczając je do pracowni przedmiotowych,

·                 wypożyczając je na jedną lekcję.

2.      W bibliotece należy zachowywać się kulturalnie. Nie wolno: prowadzić głośnych rozmów, korzystać z telefonów komórkowych i z innych urządzeń elektronicznych.

3.      Na początku roku szkolnego w klasach IV-VIII są wybierani łącznicy z biblioteką. Ich zadaniem jest: przekazywanie uczniom z klasy informacji o planowanych akcjach w bibliotece, przypominanie uczniom w klasie o zwracaniu lektur po ich omówieniu, przypominanie im o zwrocie innych książek, wypożyczanie na prośbę nauczyciela książek na czas trwania lekcji.

4.      W każdym roku szkolnym nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciele języka polskiego przed podaniem uczniom wykazu lektur są zobowiązani do sprawdzenia ich dostępności w bibliotece. Ich zadaniem jest ustalenie kolejności wypożyczania lektur przez klasy.

5.      Uczniowie, którzy w trakcie roku szkolnego zmieniają szkołę, zobowiązani są zwrócić wszystkie wypożyczone książki, w tym podręczniki.

6.      Najaktywniejszy czytelnik w klasach I-III i w klasach IV-VIII (czyli uczeń, który przeczytał najwięcej książek w danym roku szkolnym) otrzymuje na koniec roku szkolnego nagrodę książkową.

7.      Nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy zmieniają pracę, zobowiązani są zwrócić wszystkie wypożyczone książki, w tym podręczniki.

8.      Książek wypożyczonych do pracowni nie trzeba zwracać na koniec roku szkolnego. Za ich stan odpowiada opiekun pracowni, który w przypadku ich uszkodzenia zajmuje się wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji.

9.      Za stan książek wypożyczonych na lekcję odpowiada nauczyciel, który prosił o ich wypożyczenie.

 

II. Zasady korzystania z wypożyczalni

1.      Z biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły z tym, że uczniowie klas pierwszych mogą wypożyczać książki od drugiego okresu.

2.      Uczniowie mogą jednorazowo wypożyczyć dwie książki – lekturę na jeden miesiąc, natomiast inną książkę na okres dwóch tygodni. Ci, którzy chcą wypożyczyć lekturę, a mają już wypożyczone dwie inne książki, powinni najpierw zwrócić do biblioteki jedną wypożyczoną książkę. Ci, którzy przygotowują się do olimpiad i konkursów mogą wypożyczyć większą ilość książek.

3.      Nauczyciele i pracownicy szkoły mogą jednorazowo wypożyczyć pięć książek na jeden miesiąc.

4.      Po upływie terminu zwrotu czytelnik jest zobowiązany oddać wypożyczoną książkę lub może ją przedłużyć na dwa tygodnie.

5.      Czytelnik ma obowiązek szanować wszystkie wypożyczone książki. Zauważone uszkodzenia powinien od razu zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. Uszkodzenia niezgłoszone uznaje się za zniszczenia.

6.      W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki czytelnik jest zobowiązany odkupić taką samą książkę lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

7.      Wszystkie książki powinny być zwrócone do biblioteki na 14 dni przed zakończeniem roku szkolnego. Niezwrócenie książek w podanym terminie skutkuje brakiem możliwości wypożyczania książek w nowym roku szkolnym do czasu uregulowania zaległości w bibliotece.

8.      W wyjątkowych sytuacjach nauczyciel może wypożyczyć książki na wakacje.

III. Zasady korzystania z czytelni

1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Ich obecność jest odnotowywana w księdze odwiedzin. 2. W pierwszej kolejności są obsługiwani czytelnicy wypożyczający książki do domu, a następnie czytelnicy w czytelni.

3. Czytelnik przychodząc do czytelni powinien podać autora i tytuł książki lub określić, co go interesuje.

4. Zbiory biblioteczne podaje nauczyciel bibliotekarz, a ich autora, tytuł i numer inwentarzowy odnotowuje przy nazwisku czytelnika w księdze odwiedzin.

5. Czytelnicy powinni dbać o udostępnione im książki. Jeśli w trakcie korzystania ze zbiorów zauważą jakieś uszkodzenia, powinni to od razu zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi. Po zakończeniu korzystania z udostępnionych im zbiorów, powinni odnieść wypożyczoną książkę nauczycielowi bibliotekarzowi.

6. W czytelni mogą przebywać uczniowie z klas IV-VIII, którzy nie uczęszczają na lekcje religii lub czekają na inne lekcje. Plecaki zostawiają w szafkach w szatni lub w bibliotece w wyznaczonym miejscu.

IV. Zasady korzystania z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

1. Z komputerów mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły:

a) tylko w czasie trwania lekcji po uzyskaniu zgody nauczyciela bibliotekarza,

b) ci, którzy mają założone konto na platformie cyfrowej: Eduwarszawa.pl.

2. Jeśli czytelnik nie pamięta swojego loginu lub hasła do swojego konta, to nie może korzystać z komputera. 3. W księdze odwiedzin przy nazwisku czytelnika zostanie odnotowane, że korzystał z komputera, z Internetu.

1.      W przypadku dużej liczby uczniów w bibliotece w tym samym czasie, nauczyciel bibliotekarz w pierwszej kolejności obsługuje czytelników wypożyczających książki do domu lub do pracowni, następnie czytelników w czytelni, a na końcu kontroluje pracę czytelników na komputerze. Z powodu dużej ilości uczniów w bibliotece, a co za tym idzie niemożności ciągłego kontrolowania pracy przy komputerze ucznia, nauczyciel bibliotekarz może odmówić uczniowi dostępu do komputera.

2.      Komputery służą do nauki, czyli do wyszukiwania w Internecie informacji związanych: z aktualnymi tematami i treściami lekcji oraz do przygotowywania się do: lekcji, olimpiad i konkursów. Wyszukane informacje czytelnik może zapisać na pulpicie komputera. Może też korzystać z zainstalowanych programów komputerowych.

3.      W przypadku stwierdzenia, że czytelnik: gra w gry, wchodzi na strony o tematyce rozrywkowej, przegląda oferty sklepów internetowych i wchodzi na inne witryny budzące wątpliwości, co do ich wartości edukacyjnych oraz jeśli wykonuje czynności grożące uszkodzeniu sprzętu lub niekulturalnie się zachowuje, nauczyciel bibliotekarz ma prawo przerwać mu pracę na komputerze.

4.      Przy jednym stanowisku może pracować jedna osoba.

5.      Wszelkie nieprawidłowości podczas pracy z komputerem należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

6.      Za celowe uszkodzenia sprzętu przez ucznia odpowiadają finansowo rodzice/prawni opiekunowie ucznia.

V. Zasady korzystania z podręczników i materiałów edukacyjnych

1.      Podręczniki są wypożyczane uczniom z klas I-VIII we wrześniu każdego roku szkolnego na jeden rok szkolny, przy czym każdy egzemplarz powinien być użytkowany co najmniej przez 3 lata.

2.      Zauważone uszkodzenia powinny zostać zgłoszone nauczycielowi bibliotekarzowi najpóźniej w pierwszym dniu po wypożyczeniu książek. Uszkodzenia niezgłoszone uznaje się za zniszczenia.

3.      Uczniowie mają obowiązek podpisać wypożyczone podręczniki i o nie dbać, czyli, np. chronić przed zabrudzeniem i zamoczeniem, pilnować, żeby nie zaginały się rogi. Nie mogą obkładać je w samoprzylepne okładki.

4.      Przed oddaniem podręczników do biblioteki należy zdjąć: własne okładki, wyjąć z książek niepotrzebne kartki i zakładki oraz wytrzeć gumką podkreślenia.

5.      Uczniowie mogą samodzielnie dokonywać napraw podręczników, czyli mogą podklejać taśmą bezbarwną, np. naderwane kartki, rozklejone rogi.

6.      Zeszyty ćwiczeń są przekazywane uczniom na własność.

7.      Uczniowie, którzy w trakcie roku szkolnego zmieniają szkołę, zobowiązani są zwrócić wszystkie podręczniki i materiały edukacyjne we wcześniejszym terminie.

8.      W przypadku zgubienia lub zniszczenia podręcznika rodzice/prawni opiekunowie ucznia zwracają do biblioteki odkupioną książkę.

Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2023 r.

Skip to content