Przejdź do treści

Szkoła podstawowa nr 318 im. J.CH.Andersena

Regulamin świetlicy szkolnej

Regulamin świetlicy szkolnej

REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 318

IM. J. CH. ANDERSENA W WARSZAWIE

aktualizacja od dnia 4 września 2023 r.

 

 

Świetlica jest integralną częścią szkoły – w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści oraz działań wychowawczo – opiekuńczych przyjętych w szkolnym programie wychowawczo – profilaktycznym.

 

I. Cele i zadania świetlicy szkolnej

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.

Świetlica zapewnia opiekę uczniom, których rodzice wyrazili taką potrzebę.

Do zadań świetlicy należy:

ü Organizowanie opieki przed i po zajęciach lekcyjnych.

ü Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w środowisku szkolnym oraz współżycia w grupie.

ü Stworzenie w miarę możliwości warunków do odrabiania lekcji oraz wdrażanie do samodzielnej pracy umysłowej.

ü Wdrażanie do pożytecznego organizowania czasu wolnego.

ü Organizowanie gier i zabaw ruchowych.

ü Odkrywanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.

ü Kształtowanie zasad kultury zdrowotnej, nawyków higieny i czystości osobistej.

ü Rozwijanie samodzielności i samorządności.

ü Organizowanie konkursów i wystaw prac świetlicowych.

ü Sprawowanie opieki nad dziećmi podczas obiadu w stołówce szkolnej.

ü Współdziałanie z nauczycielami i rodzicami, a także pedagogiem i psychologiem szkolnym celem rozwiązywania napotkanych trudności wychowawczych.

II. Zasady funkcjonowania świetlicy:

1. Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy w godzinach 700 – 1730, w dni w których odbywają się zajęcia dydaktyczne. W dniach wolnych od zajęć dydaktycznych godziny pracy świetlicy ustala Dyrektor Szkoły. Zajęć świetlicowych nie organizuje się w czasie ferii zimowych.

2. Rodzice lub osoby upoważnione powinni odebrać dziecko do godziny 1730. Jeżeli dziecko nie jest odebrane po tym czasie, wychowawca świetlicy dzwoni do rodziców w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Jeżeli sytuacja się powtarza wychowawca przekazuje to kierownikowi świetlicy, Dyrektorowi Szkoły.

3. Dziecko odebrane ze świetlicy przez rodziców lub opiekunów nie może być w danym dniu przyprowadzone z powrotem.

4. Do świetlicy szkolnej przyjmowane są dzieci na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców. Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy są wypełniane i składane w każdym roku szkolnym. Karty z poprzedniego roku są niszczone zgodnie z Polityką Bezpiecznej Informacji.

5. Rodzice obowiązani są do respektowania informacji zawartych w karcie zapisu dotyczących odbierania dziecka ze świetlicy oraz współpracy z wychowawcami w zakresie pobytu dziecka.

6. Uczniowie idąc na lekcje do swoich sal, wychodzą ze świetlicy o godzinie 745.

7. Po lekcjach uczniowie przychodzą do świetlicy, zapisują się na listy obecności, przestrzegając procedur bezpieczeństwa. Należy dopilnować, aby każdy uczeń umył ręce, i aby robili to uczniowie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza oraz po skorzystaniu z toalety.

8. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, a w razie potrzeby częściej.

9. Dzieci korzystają z boiska szkolnego przy zachowaniu zmianowości grup. Dzieci ze świetlicy nie korzystają z siłowni.

10. Zajęcia świetlicowe odbywają się w sali świetlicowej oraz w innych salach dydaktycznych do tego przeznaczonych.

11. W miarę możliwości do grup na poziomie klas przyporządkowani są ci sami nauczyciele, a jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.

12. Dziecko odbierane jest przez rodziców lub osoby pełnoletnie (nazwiska osób odbierających dziecko wpisujemy w karcie zgłoszenia).

13. W wyjątkowych sytuacjach uczeń może być odebrany przez osobę, której nazwiska rodzic nie umieścił w karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy, jeśli osoba ta ma pisemne upoważnienie od rodziców. Osobom nieupoważnionym dzieci nie będą przekazywane.

14. Rodzic lub osoba upoważniona do odbioru dziecka korzysta z wideofonu i czeka aż do jego przyjścia. (Nie można dziecka wywoływać przez telefon lub inny sprzęt elektroniczny, przez podchodzenie do ogrodzenia, umawiać się z nim przed szkołą bez wiedzy wychowawcy świetlicy).

15. Dziecko samodzielnie może opuścić świetlicę, jeśli rodzice wyrazili taką zgodę na piśmie lub w karcie zgłoszenia.

16. W przypadku zmiany wcześniejszych ustaleń, rodzic zobowiązany jest do jak najszybszego poinformowania o tym wychowawców świetlicy i złożenie stosownego oświadczenia. Każda nowa decyzja rodzica musi być przekazana w formie pisemnej z datą, dokładną godziną i podpisem.

17. Dzieci będą wychodziły ze świetlicy na zajęcia dodatkowe, pozalekcyjne po przyjściu nauczyciela, który prowadzi zajęcia i bierze odpowiedzialność za dziecko od tego momentu oraz za jego powrót do świetlicy i zobowiązuje się, aby dzieci bezpiecznie dotarły i zgłosiły swoje przyjście na liście obecności. 

18. Jeżeli dziecko ma problemy zdrowotne, stosowne informacje prosimy o przekazanie wychowawcom.

19. Rodzice mają prawo do uzyskania informacji na temat zachowania dziecka w świetlicy od wychowawców oraz kierownika świetlicy.

20. Za nie przestrzeganie zasad świetlicowych przewidziane są konsekwencje zamieszczone w procedurach obowiązujących w świetlicy.

III. Organizacja pracy świetlicy

§  Wychowawcy organizują zajęcia w grupach nie większych niż dwadzieścioro pięcioro dzieci, przestrzegając procedur bezpieczeństwa.

§  Świetlica realizuje swoje zadania w oparciu o tygodniowy rozkład zajęć (zajęcia programowe – zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne, pogadanki, zajęcia czytelnicze, zabawy ruchowe) opracowanego w oparciu o roczny plan pracy szkoły.

§  W świetlicy szkolnej zatrudnia się pracowników pedagogicznych – nauczycieli, wychowawców świetlicy, którzy są członkami Rady Pedagogicznej.

§  W przypadku jakichkolwiek zmian w planie lekcji klasy lub pozyskania informacji o zmianie godzin pobytu dziecka w świetlicy wychowawca klasy jest zobligowany nie zwłocznie poinformować wychowawców świetlicy.

IV. Wychowankowie świetlicy:

·     Za zaginione telefony i inne urządzenia techniczne oraz inne rzeczy przyniesione z domu wychowawcy świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

·     Dzieci zobowiązane są do udziału w zajęciach, stosowania się do ramowego rozkładu dnia obowiązującego w świetlicy oraz kulturalnego zachowania się w trakcie zajęć świetlicowych i respektowania poleceń wychowawcy.

·     W czasie zajęć świetlicowych obowiązują te same zasady i sposoby oceniania zachowania, które obowiązują podczas wszystkich zajęć edukacyjnych w szkole.

·     Uczniowie przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania porządku, czystości i higieny dla własnego bezpieczeństwa oraz innych osób.

·     Za zniszczenia dokonane przez dzieci odpowiadają ich rodzice, którzy zobowiązani są do naprawienia lub zrekompensowania szkód.

·     Zachowanie uczestników świetlicy normują Zasady Zachowania w Świetlicy oraz Regulamin Świetlicy.

 

 

Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem świetlicy,

prosimy przekazać kierownikowi świetlicy.

 

 

Kierownik świetlicy

Alicja Krótkiewicz-Wilczak

Skip to content