Przyszłość zależy od tego co robimy w teraźniejszości
(M. Gandhi)
Planowanie ścieżki edukacyjnej i rozwój kariery zawodowej jest procesem zapoczątkowanym w dzieciństwie i trwa przez całe życie. Edukacja i praca zawodowa są ze sobą ściśle powiązane. Praca zawodowa bazuje na edukacji, a ta z kolei jest przygotowaniem do podjęcia pracy. Dla dzieci i młodzieży zajęcia edukacyjno-zawodowe realizowane są w szkole, która stopniowo przygotowuje młodego człowieka do wejścia w dorosłe życie. W obliczu ciągłych i dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy niezwykle ważne staje się przygotowywanie uczniów do świadomych decyzji o wyborze przyszłych szkół i zawodów.
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej jest realizowane na poszczególnych etapach edukacyjnych:
- oddział przedszkolny – obejmuje działania, które mają na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień,
- klasy I-VI – realizowane są działania mające na celu zapoznanie uczniów
z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy
i edukacji oraz rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień,
- klasy VII-VIII – realizowane są działania, których celem jest wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.